Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa / Çocuk Diş / Çocuk Ortodonti  
çocuk ortodonti

Çocuk Ortodonti  

Çocuk Ortodonti İstanbul

Normal şartlarda erişkin ve gençlere yapılan bir tedavi uygulaması olmaktadır, fakat aynı zamanda uşağınıza da yapılabilecek bir tedavidir. Bunun için öncelikle doktorunuza danışmanız ve evladınıza ortodonti tedavisinin yapılabilip yapılamayacağı konusunda bilgi almanız gerekmektedir.

Çocuk ortodonti normal ağız sağlığı polikliniklerinde veya ortodontistler de bulunur, fakat sadece 1 – 15 yaş arası hastalara bakarlar. Dolayısıyla özellikle bu tedavileri yapanları aramanıza gerek yoktur. Ortodonti tedavileri biliyorsunuz ki tamamen ağız, çene yapısıyla alakalı olmaktadır. Eğer çene ve diş yapılarınız da bir sıkıntı varsa, onları gidermek için başvurmanız gereken bir tedavidir. Peki bu branşa sahip insanlar nasıl çalışır diye soracak olursanız, aslında normal yetişkinlere yapıldığı gibi bir tedavi uygulaması yapılır, fakat yaşları küçük ve korktukları için de, biraz daha fazla zaman almaktadır.

Çocuk Ortodonti Doktoru

Eğer evladınıza bir ortodonti tedavisinin uygulanmasını istiyorsanız, öncelikle çocuğunuz ile beraber bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Uzman hekime gittiğiniz zaman, öncelikle ağız ve çene yapısı kontrol edilir. Özellikle çene durumuna göre de, neyin yapılması gerektiği konusunda karar verilir. Uzman doktorlar çocuk ortodonti doktoru tedavileri çok daha hassastır, bu yüzden doktorlarında çok dikkat etmeleri gerekiyor. Malum genç veya bir erişkin değil, bu yüzden daha fazla titizlik gerektiriyor. Dişlerin hepsi erişkin ögeleri olmayabilir, hala ilk çıkanlar da olabilir, bu yüzden tedaviye başlamadan önce kaç tane unsur normal ve kaç tanesinin orantılı olduğunu anlamak gerekmektedir.

Bu tedavide, çocukların süt erişkin ilkelerine özellikle dikkat etmek gerekiyor, çünkü biliyorsunuz ki bir insanda, süt dediklerimizden erişkin dişlere geçtiği zaman bunlara çok iyi bakılması gerekiyor. Bakımın çok iyi yapılması ve çürütmemek gerekiyor, çünkü daha başka doğal çiğneme organları çıkmıyor. Elbette teknoloji ve bilim ilerlediği için yeni ögelerine de yapılabiliyor, fakat elbette herkes kendi inci gibi olan sıralanmış 32 tane olan takıma sahip olmak ister ve bunun içinde ağız bakımlarının çok iyi yapılması gerekiyor. Bazı aileler, çocuk diş teli tedavisi sırasında, çekim gibi bir işlem uyguluyorlar mı diye sorabilirler. Eğer gerekiyorsa vaktinden önce sökülmesinde bir sakınca yoksa, tedaviyi gerçekleştirebilmek için sökebilir, fakat bunun için net ve sağlam karar vermek gerekiyor.

Hangi tedavi olursa olsun, çocuklara tedavi uygulaması yapmak gerçekten çok zordur, çünkü bünyeler bu yaşlarda çok hassas ve titizdir ve bunun yanı sıra, en ufak bir dokunuşta kendinizden çok sevdiğiniz bebeğinizin canı yanabilir, uzun bir süre tedaviye devam etmek istemeyebilir, bu yüzden normal bir tedaviden çok daha zor oluyor. Genellikle sadece anne ve bebek hastalıkları veya kadın hastalık uzmanları tarafından, diş hekimliğine uzmanlığını devam ettiren kişiler tarafından yapılır. Herkes yapamaz, bu yüzden hangi doktora başvurduğunuz da dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuk diş hekimi işini yapması gerçekten çok zor olmaktadır, bu yüzden hem ailenin hemde doktorun çok titiz bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Peki bugünlerde evlatlarınız için olan doktor sayıları ne durumda diye soracak olursanız, aslında bakarsanız gün geçtikçe artıyor, çünkü 2 – 15 yaş hastalıkları uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Tıpta okuyanların ve tıptan mezun olanların sayısı artıyor. Diş hekimliği tıbbın bir parçasıdır, fakat farklı bir alandır ve çok fazla öğrencinin girdiği bir bölüm değil, fakat her yıl, hekim olmaya yönelen öğrenciler artmaktadır, dolayısıyla sayısında da artış görülmektedir. Çocuk ortodontisti olmak için birçok şeyi dikkate almak gerekiyor. Örneğin 5 – 15 yaş arası genç sağlığı – psikolojisi ve benzeri durumları çok iyi kavramaları gerekiyor. Bir çocuklar için diş hekimi olmak, kesinlikle öğretmen veya anne olmaya benzemez.

Bir yorum

  1. Çocuklar için diş teli tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını her yerde okuyoruz. Acaba çocuklarda tedavi başlangıç yaşı hakkında bilgi verebilir misiniz? Geri bildirimde bulunur ya da buradan açıklarsanız sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*