İmplant Hakkında Merak Edilenler

İmplant, ağızda eksik olan dişlerin işlevlerini ve estetiğini yine sağlayabilmek emeliyle, çene kemiği üzerine yerleştirilen yapay diş köküdür. Bu uygulama kaplama, köprü ve damak protezlerine göre daha güvenli ve fonksiyonel olan bir rehabilitasyon türüdür. Kelime manası olarak diş hekimliği alanında dental implant olarak kullanılan uygulamada dental dişle alakalı olan, implant ise dokunun içine koyulan, yerleştirilen mananına gelmektedir. Dental implant ise, diş eksikliklerini gidermeye, ağız içinde kayba uğrayan bölümleri bitirmek için çene kemiği içine veyahut üzerine yerleştirilen implant ismindeki alt yapıdan destek alan ve titanyumdan üretilmiş olan takma yapılardır. Başka bir deyişle çene kemiğine yerleştirilen yapay bir dişin, natürel dişin görevini yapmasını sağlamaktadır. Bu sayede kişiler kaybettikleri dişlerinin konforunu sağlayacak yapay dişlere sahip olmakta ve hayat kalitelerini yine yükseltmektedir.

İmplant nasıl yapılır?

Diş implantı esnasında, insan vücuduyla tamamiyle uyumlu olan küçük titanyum vida ve üstüne gelen abutment ile birleştirilerek, hemen peşinden kron yapılıp rehabilitasyon bitirir. Titanyum vida ağıda natürel diş kökünün görevini yapabilmesi için geliştirilen, çene kemiğine mükemmel bir uyum sağlayan yapay diş köküdür. İmplant uygulaması bir veyahut daha fazla sayıda olan diş kayıplarında uygulanabilen bir rehabilitasyondur. Bu rehabilitasyonun yapıldığı hastalar, aynı gün içinde normal hayatlarına geri dönebilir.

İmplant uygulamasına muayenehane ortamda, hastaya lokal anestezi uygulanarak başlanır. Bu tür cerrahi uygulamalardan çekinen hasta gruplarına ise, sedasyon ve lokal anestezi uygulaması yapılır. Anestezi bitirdikten sonra, cerrahi teşebbüsle diş eti açılır ve çene kemiği açığa çıkarılır. Çene kemiğinin ortaya çıkmasından sonra, bu alana küçük çaplı kılavuz deliği açılmaktadır. Bunun hemen peşinden kılavuz delik yavaş şekilde genişletilerek, implant yerleşimine uygun bir hale getirilir. Çene kemiğine açılan deliğin bu şekilde evreli olarak genişletilmesi ile kemik üzerinde olabilecek travmatik tesir olası olduğu kadar azaltılmış olur. Bunun hemen peşinden çene kemiğine açılmış olan bu boşluğa, hazır olan implantın vidalanarak yerleştirilme evresine geçilir.

İmplantın vidalanarak yerleştirilmesinden sonra, bölgede osseointegrasyonun başka bir deyişle implantın kemikleşmesinin oluşabilmesi ve implant uygulanan alanın iyileşmesi için, implantın üstüne savunucu olacak bir kapak vida konur. Daha sonra açılmış olan diş eti dikiş yapılarak kapatılır. Bundan sonra birkaç ay sürecek bekleme mertebesine geçilir.

Çene kemiğinin iyileşmesinden sonra, implant üstüne konulan savunucu vida çıkarılır. Dental implant üstüne geçici olan bir kron yerleştirilir. Bu geçici kuron diş etinin natürel şekilde kendisini şekillendirdiği ve etrafında büyüdüğü bir şablon görevi görür. Diş eti bu şekilde biçimlendikten sonra geçici kuron yerine kalıcı kuron takılarak, uygulanan rehabilitasyon bitirir. Kalıcı kuron zirkonyum veyahut porselen olabilir. Rehabilitasyonun bitirmesinden sonra, doktorun teklifleri ve önerilen ilaçların kullanımıyla iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir.

İmplant herkes için uygun mudur?

Hastaların çene yapısında implantları yerleştirebilecek kemik yapısının olması halinde ve implant takıldıktan sonra yaraların iyileşmesini engelleyebilecek bir hastalığın olmaması vaziyetinde, ihtiyaç olacak kadar implant kullanılabilir. Çene kemiğine yerleştirilen vidaların belli bir boyu ve genişliği vardır. Hastalardaki çene kemiği implantların yerleştirilmesine uygun genişlikte olmalıdır. Başarılı bir şekilde yapılacak implant uygulaması, hastanın çene kemiğinin vaziyetine bağlıdır. Aynı zamanda uygulanan tedavi sırasında ve tedavinin ardından diş eti sıhhatinin da yerinde olması gerekir. İmplant tedavisi daha kemik gelişimi bitirmemiş olan kişilerde uygulanamaz.

İmplant yapılırken acı hissedilir mi?

Hastalara implant tedavisine başlamadan önce anestezi uygulaması yapıldığından, tedavi acı vermeden bitirmektedir. Uygulamadan sonra olacak ağrılar uygun bir ağrı kesici ilaç kullanımıyla giderilebilir. Bu tedavinin alana getirdiği acı, normal bir diş çekiminin sonrasında olan ağrı kadardır. İmplantın yerleştirilmesinden sonra 3-6 ay içinde çene kemiğindeki iyileşme gerçekleşir. Bu müddet içinde hastalara geçici protezler takıldığından, rastgele bir zorluk çekilmez.

İmplant uygulaması ne kadar sürer?

Bu tedavinin süresi hastanın vaziyetine ve yapılacak işlemlerin muhtevanına bağlı olarak değişim gösterebilir. İmplant yerleştirilmesi operasyonu yarım saat ya da 1-2 saat içinde bitirmektedir. Hastalardaki kemik yapısı ve dişlerinin vaziyetine bağlı olarak, vasati 3 ay sonra implantlar üzerine kalıcı protezler takılarak tedavi süreci bitirir.

İmplant temizliğine ehemmiyet vermek gerekir mi?

Ağız içine takılan yabancı maddelere kendi dişlerinizden daha fazla önem vermeniz gerekir. İmplantlar temizliği kolay olan ve fazla vakit almayan özelliğe sahiptir. İnsanlarda diş sıhhati ve başarılı bir diş tedavisi için en önemli etken ağız ve diş temizliğine verilecek önemdir.

İmplant üstüne kalıcı protez nasıl yerleştirilmektedir?

İmplant uygulamasında kalıcı protezlerin yerleştirilmesi, tamamen hastanın iyileşme ve özelliklerine bağlı olarak değişim gösterir. İmplant üzerine takılan kalıcı protezler hastanın kendisinin çıkarabileceği şekilde ya da yalnızca doktor tarafından çıkarabilecek şekilde yapılabilir. Bunun kararı ağzın vaziyetine göre verilmektedir.

İmplant doğal görünümü sağlayabilir mi?

İmplant tedavisiyle doğal bir görünüm ele geçirmek için, implantın üzerine yapılacak zirkonyum, titanyum ya da porselen dişlere önem verilmesi gerekir. Bu ön dişlerde yapılan implant uygulamalarında daha önemlidir. Bu dişlerde porselen dişlerin kullanılması sayesinde natürellik ele geçirilecektir. Ayrı olarak porselen dışında, ön dişlerde zirkonyumdan yapılan protezlerde seçenek edilebilir. Bu protezler ağız yapısında daha natürel ve estetik bir görünüm verir. Azı dişler için yapılan implantların üzerine ise titanyum bazlı protezlerin yerleştirilmesi natürel bir görünümü sağlayabilir. Azı dişlerin kullanımı gıdaların çiğnenmesi ve nasihatilmesinde olduğundan, titanyum dişler burada uygun olur. Ön dişlere uygulanan implant sonrası, alt yapının görünmemesi oldukça zordur. Ancak diş hekimliği alanında yeni geliştirilen teknikler sayesinde bu meselede çözülmüştür. Ön dişlerde karma asallı maddelerden oluşturulan dişlerde, alt yapıda daha estetik bir görünüm ele geçirilir.

İmplantın ömrü kaç senedir?

İmplant tedavisini uygulayan doktorun deneyimiyle, tedavinin yapıldığı hastanın diş ve ağız sıhhatine önem vermesi implant dişin ömrünü belirler. Ağız ve diş sıhhatine dikkat edilmediği takdirde implantların ömrü aynı doğal dişler gibi uzun olmaz. Uygun koşullar altında yerleştirilmiş olan implantlar kişilere uzun süre hizmet edebilir. Hastada kemik oranı değerlendirilerek, devamlı şekilde kontrol altında tutulması sayesinde, implantın ömrü uzatılabilir. İmplant tedavisi sayesinde hastalar yapay dişlere sahip olur. Yapımı sırasında özenli davranılır ve sonrasında iyi bakım uygulanırsa, implant ömür boyu kullanılabilir. İmplantın ömrünü kısaltacak unsurlar, doğru bakımın uygulanmaması, diş eti hastalıkları ve dişlere şart olan özenin gösterilmemesi gibi meseleler gelir. Hastalarda içki ve sigara kullanma alışkanlığının bulunması, natürel dişlerdeki gibi, implant dişlerde de negatifliklerin olmasına kapı aralar.

İmplantın yan tesirleri var mı?

İmplant rehabilitasyonu uzman diş doktoru tarafından hijyenik bir ortamda yapılmalıdır. Kötü koşullar altında yapılan implant rehabilitasyonunun yan etkilerinin olması kaçınılmaz bir neticedir. Bu vaziyette hastalarda başka sıhhat meselelerinin oluşması gündeme gelebilir. Uygun şartlar altında yapılmayan implant tedavisinde çene kemiğinin direnci düşer. İmplant uygulanmasındaki emel, en az sayıda implantla en iyi neticelerin alınması olmalıdır. Ansızın çok sayıda implant uygulaması yapılması, hem hastayı yorucu, hem de rizikosu arttırıcı bir etkendir.

İmplant tedavisinin avantajları nedir?

İmplant tedavisinin en büyük avantajı implant proteze sahip olunmasıdır. Bu tedaviyle hastalar kaybettikleri dişlerin yerine, bunlara çok yakın özellikte olan sabit dişlere sahip olur. Kaybedilmiş in yerine yapılacak olan, uygulama çoğu kez doğal dişlerden daha iyi sonuçlar alınabilir. Hastalar uzun yıllar implant dişlerini kolayca kullanabilir. Lakin bu avantajların sağlanması için, implant tedavisinin uzman bir diş hekimi tarafından uygun şartlarda yapılması uygun olur. Uygulamanın yapıldığı kişiler, bunlara kendi dişleri gibi bakım yapabilir ve meselesiz şekilde kullanabilir.

İmplant tedavisi fiyatı yüksek bir uygulama mıdır?

Uygulanan tedavinin fiyatı herkes için önem taşımaktadır. İmplant fiyatlar başlangıçta fazla gelse de, uzun yıllar kullanılabileceği ve sağlayacağı kolaylıklar düşünülürse fiyatın fazla olmadığı görülebilir. Dişlerde kullanılan normal porselen yapılar ileri mertebelerde mesele çıkarabilir. Ancak implant doğal dişler gibi iyi bakım uygulandığında, yaşam boyu kullanılabilen dişleriniz olacaktır.

İmplant hangi sağlık sorunlarında uygulanamaz?

İmplant uygulamasına mani olabilecek sorunların başında diyabetik hastalar gelir. Ancak bu hastalarda dahi, düzenli kontrollerini olması halinde implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Kan şekeri kontrolünü sağlayamayan ya da bunun yetersiz olması halinde, hastaların iyileşme süreci uzar. Bu yüzden hastalar özenli bir den geçmelidir. Sigara kullanma alışkanlığı fazla olan hastalarda uygulanan implant tedavisinde de iyileşme geciktirilmektedir. Bu yüzden implant tedavisine başlamak isteyen hastaların sigarayı tedaviden önce bırakması ve tedaviden sonra iyileşme sürecinde sigara içmemesi gerekir. Ayrı olarak kemikleri etkileyen rahatsızlıkları ve kimi ilaçları kullanan hastaların doktor kontrolünde implant tedavisi yapılması uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir