Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa / İmplant / İmplant Nedir
Dental implant

İmplant Nedir

İmplant Nedir

Teknolojinin gelişmesiyle sizlere çok uzun şekilde vidalı dişleri anlatmaya başlamadan önce, implant nedir ? Sorusuna açıklık getirmekle başlayalım. Yapay diş teknolojisi genel olarak, eksik olan dişin olduğu bölgeye çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalarıdır. Bunun için, çene kemiğine küçük bir cerrahi işlem uygulanır. Cerrahi işlemi takip eden üç aylık kısa bir süre sonunda tamamen çene kemiğine yapışır. Yapışma sonrasında artık implant gerçek bir çubuk kökünün yerini almaktadır. Bu işlemden sonra yapılması gereken tek şey, hazırlanan protezi metal kökün üzerine yerleştirmektir.

İmplant nedir? Sorusuna cevabınızı aldıktan sonra, bu teknolojinin ne gibi durumlarda yapılabileceğine değinelim. Bunların teknolojisi, bir yada daha fazla diş kaybı olan hastalara uygulanan sağlam bir titanyum protezidir. Eğer bir bireyin çene kemiği yeterli kalınlıktaysa rahatlıkla son teknoloji uyarlanabilir. Protez vida teknolojisi için, çene kemiğinin kalınlığı kadar yüksekliği de önemlidir. İmplantın uygulanacağı çene kemiği yeterli yükseklikte bulunmalıdır. Eğer, çene kemiğiniz yeterli seviye kalınlığına sahip değilse, o zaman çene kemiğinin bu kalınlığının titanyum materyalinin genişliğine tutunabilecek kalınlıkta olması için ek işlemlere tabi tutulur. Her zaman implant bilimi uygulayacak bireyler için üst yaş sınırı olmamakla birlikte, alt yaş sınırı mevcuttur. Eğer, gelişme çağında iseniz, bu teknolojinin çene kemiğinize uygulanması pek tavsiye edilmez.

İmplant teknolojisi, lokal anestezi ile uygulanır. Yani bu şu demek oluyor ki çene kemiğinize uyarlarlarken korkmanıza hiç gerek yok çünkü hiçbir acı hissetmeyeceksiniz. Protezlerin yapımında rutin anestezi daima tercih edilen anestezi türü olmakla birlikte uygulanacak hastanın hikayesi, hastanın özel isteği yada hekimin özel bulduğu durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. İmplantı uyguladıktan sonra ameliyat çıkışı anestezinin etkisinin geçmeye başlaması ile beraber çok az bir ağrı hissetseniz de bu ağrı hekiminizin önerdiği hafif şiddetli ağrı kesiciler ile çabucak sönümlenecektir.

Artık, implant nedir? Sorusuna büyük ölçüde hakimsiniz. Gelelim bu işlemlerin protez ayağına. Özel hazırlanan titanyumu çene kemiğine tam olarak yerleştiği anda protez implant kafasına hemen geçirilebilir. Ortalama olarak bir kök vidası 2 ayda çene kemiğine tam olarak oturur. Yapay diş kökleri temel olarak iki farklı prosedürden oluşur ve bu iki işlem arasında 60 ile 70 gün arasında süre bırakılmaktadır. İlk işlem kaybedilen dişin kökünün çene kemiğinden tamamen temizlenmesi (eğer kırıldıysa ya da bir nedenle kökü hala çene kemiğine bağlıysa) ve yerine vidalı dişlerin yerleştirilmesidir. Bu işlemden bir kaç ay sonra ise çene kemiğine yerleştirilen vidalı dişlerin üzerine doğal görünümünde kaplama takılır. Bu işlemler vida protezi takılırken yapılan temel uygulamalardır ve çok karışık bir süreç değildir. Ancak hastanın çene kemiğinin durumuna, diş etlerinin ve diğer dişlerin konumuna göre yapay diş kökünün yerleştirilmesi sırasında gereken uygun ortamın yaratılması için ekstra müdahaleler gerekebilmektedir. Çene kemiğinde yaşanan kemik kaybı durumlarında yeni kemik dokusunu oluşturmak için yapılan müdahaleden sonuç almak ve implantı yerleştirmek 3 ay hatta daha uzun süreler alabilir. Ancak normal süreç 2 aydır. Bu zamana göre hareket etmek lazımdır.

İmplant diş protezi de diğer dişleriniz gibi özenli bakım isteyen bir yapıdır. Protezinizi de diğer dişleriniz gibi fırçalamalı, üzeri yemek artıklı kalmasına engel olmalısınız. Düzenli gargaralar günlük rutinsel fırçalamalara paralel gitmelidir. Diş köklerinin özel bakımı tedaviyi uygulayan doktor tarafından hastaya öğretilmeli ve periyoda bölünerek düzenli olarak protezlerin kontrolü yapılmalıdır. Günümüzde 30 yaşını aşmış ve takibi devam eden çakma dişler mevcuttur. Yani, düzenli bakımları yapıldığı takdirde bir vida dişin ömrü oldukça uzundur. Orta yaşlarda yapılan bir implant, kişi ile beraber hayatının sonuna kadar yaşayabilir. Bu tamamen size bağlıdır. Siz dişlerinize gereken önemi verip bakarsanız, bu üzerine kaplama oturtulmuş protezler de sizlerle birlikte uzun yıllar boyunca yaşamını sürdürür. Bu yazımızda size implant diş nedir düşüncelerinin detaylarını anlattık. Umarım faydalı olmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*