Lamine Diş

Lamine Diş

Lamine Diş


Teknolojinin gelişmesiyle beraber, birçok tedavilerde farklı gelişimler söz konusu olmaktadır. Özellikle diş hastalıklarında ve tedavilerinde birçok yeni tedavi yöntemler bulundu ve bulunmaya devam ediyor. Dişlerimiz bizim için çok önemlidir, çünkü onlarla yiyoruz ve içiyoruz, onlarla gülüşlerimiz belli oluyor ve bu yüzden onlara çok iyi bakım yapmamız gerekiyor. Bazılarında genetik olarak veya vücut yapılarından dolayı dişleri hiçbir şekilde çürüme yapmazken, bazılarının dişleri kolaylıkla çürüyebilir ve bunu önlemek için farklı diş tedavi yöntemleri bulunmaktadır, fakat aynı zamanda dişlerimizin temiz görünebilmesi içinde farklı tedavilerin uygulanması gerekiyor. Örneğin tedavilerden bir tanesi lamine diş kaplamadır. Belkide birçoğumuz adı geçen bu kaplama yöntemlerini hiç duymamış da olabilir, fakat ciddi anlamda dişe sağlık veren ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir tedavidir.

Uygulama, diğer diş kaplamalarından biraz daha farklı olup komple dişleri değil, fakat sadece dişlerin üst yüzeyine uygulanan yapıştırıcı tarzında bir kaplama türüdür ve bu kaplama ile beraber, daha sağlıklı ve sağlıklı görünen dişlere sahip olabiliyorsunuz. Lamine yaptırmak çok kolaydır, fakat zaman almaktadır, çünkü her dişi kontrol etmek gerekiyor. Diş kaplaması çoğu zaman ön dişlere yapılmaktadır, fakat farklı nedenlerden dolayı arka dişlere de uygulanabiliyor. Bu tür diş kaplamaları bazen dişin çürümesini engellemek içinde kullanılıyor, bu yüzden diş sağlığı açısından çok işe yarayan bir tedavi yöntemi oluyor. Lamine diş kaplaması için yaş önemli mi diye soracak olursanız, yaş değil, fakat dişlerin ne durumda olduğu daha önemlidir.

Bu tür diş kaplamalarında, aynı zamanda porselen lamine kaplaması da yapılabiliyor. Dolayısıyla hem ağız ve diş estetiğiniz, hemde diş sağlığınız için de uygun bir tedavi yöntemi olmaktadır. Sabır ve titizlik gerektiren bir iştir ve birkaç saat veya birkaç gün alabiliyor. Bu yüzden hastaların tedavi olmak için hazır olmaları ve vakit ayırabilmeleri gerekmektedir. Lamine kaplaması yapıldığı zaman, aslında anında farkı görebiliyorsunuz. Eskisinden eser kalmadan ışıl ışıl parlayan dişlere sahip oluyorsunuz. Bu yüzden birçok kişi diş kaplaması yaptırabiliyor. Tedavi uzun sürse bile, uzun yıllar kullanabileceğiniz dişlere sahip oluyorsunuz.

Lamine yaptırmak veya kaplama yaptırmak gerçekten çok güzel bir tedavi, çünkü sonunda dişlerinizi uzun yıllar temiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz, fakat eğer siz kendi dişlerinize bakım yapmadığınız sürece, laminate diş kaplama yaptırmanın hiçbir anlamı kalmıyor. Dolayısıyla kaplamayı yaptırdıktan sonra, düzenli olarak diş bakımınızı yaptırmanız gerekmektedir. Diş kaplamaları sizin, dişlerinize bakım yapmama şansını vermez. Kaplama sadece dişlerinizi korumak içindir, bu yüzden sizinde mutlaka bakım yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Lamine diş kaplaması yaptırmak için gerekli maddi olanaklara sahipseniz istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Bu dişlerle uzun yıllar tertemiz ve istediğiniz dişlere sahip olabilirsiniz. Herhangi bir diş kaplaması yaptırmak isterseniz, öncelikle diş hekimlerinize danışın ve ona göre karar verin.

Diş tedavileri, tedaviye göre çok fark etmektedir. Bazen sadece dişlerinizi tedavi ediyor olabilirsiniz, fakat bazı durumlarda ise, sadece diş değil, kendinizi başka hastalıklardan da koruyabiliyorsunuz. Bu yüzden dişlerinizin temiz olması çok önemlidir ve bunun için de birçok kişi dişlerine kaplama yaptırıyor. Kimi dişini lamine diş kaplaması yaptırırken, kimi ise zirkonyum kaplama, kimi ise porselen kaplama yaptırıyor. Diş kaplamaları, diş estetiğiniz, yani dişlerinizin görünümü ve aynı zamanda diş sağlığınız için de çok önemlidir, fakat şunu asla unutmamak gerekir ki, sadece dişlerinize kaplama yaptırarak diş sağlığınızı koruyamazsınız. Sizinle bakımlarınızı yapmanız gerekiyor ki, yaptırdığınız kaplamalar işe yarasın. Dişlerinizi her gün fırçalamak ve yılda bir defada olsa dişlerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ortodonti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

This article has 3 comments

  1. Zeliha Kılınç
    Salı 20 Ocak 2015, 3:28 am

    Selam, doktor bey bir 2 yıl önce dişime kanal tedavisi yapıldı sonrasında dişimde renk değişmesi oldu dişim önce renksizleşti sonra kararmaya başladı. Daha sonra ben internette yazılan yazılarla doktoruma gittim. Lamine diş yaptırmak istiyorum dedim ama doktorum bana dişrenginin diğer dişlerle olan ilişkisini yapılacak lamina diş kaplama işlemi sonrasında olmayabilir demişti. Acaba lamina diş kaplama tedavisi ile diş rengini diğer dişlerin rengi ile birebir tutturabilirmiyiz. Yani nasıl bir yol izlemem gereklidir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  2. Sorunuzun yanıtını mail adresinize iletmiş bulunmaktayız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Bir Yanıt Bırak