Warning: include(/home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/custom-functions.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/functions.php on line 68

Warning: include(): Failed opening '/home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/custom-functions.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/functions.php on line 68
Ortodonti Nedir?
Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa / Ortodonti / Ortodonti Nedir?
50263185_11

Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir

Birçok birey, yamuk diş rahatsızlıklar ile baş başa kalsalar da bu yapısal bozuklukları bazen fark etmez, çünkü fark edilmeyecek kadar küçük olur, bazen fark eder önemsemez, bazen de korkar doktora gitmez. Kendinizde hastalığın etkilerini fark edebilmeniz için, ortodonti nedir? Sorusunun da cevabını dört dörtlük bilmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda size diş düzeltme ve bozukluklara dair bilgileri açıklayacağız.

Ortodonti nedir? Diye sorduğunuzda sizlere diyebiliriz ki yapısal bir bozukluktur. Farkındayız, çok kesin bir cevap oldu ve birçoğunuz bir şey anlamadınız. Biraz daha konuyu açtığımızda ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız. Köken bakımından yunancadan dilimize uyarlanmış olan bu sözde, Ortho düzgün anlamına gelirken Odons diş anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşiminin değişimi niteliğinde olan kelime anlamıyla yapısal bozukluk gösteren (kayma vb.) ağız yapısının düzeltilmesi veya çene kemiği ile dişlerin doğru konumlarına oturtulması anlamlarına gelmektedir.

Bu tanımdan sonra, gelelim asıl sorumuza. Ortodonti nedir?
Genel itibari ile çenede ve yüzde oluşan yapısal ve işlevsel bozuklukları inceleyen bir bilimdir. Diş teli tedavisinin erken döneminde, ortaya çıkabilecek yapısal bozuklukların önüne geçilmesi, ileriki dönemde de var olan mevcut yapısal bozuklukların tedavi edilmesine dair işlemler yer alır. İşlemin yöntemleri iki ayrı döneme ayrılır. Erken dönem ve yetişkin dönem. Erken dönemde, ortodonti tedavisinde mevcut olan yapısal bozuklukların önüne çene gelişimine yardım edilerek geçilir. Yetişkin dönemde ise, küçük azılarda meydana gelen çarpıklıklar veya kapanış bozuklukları gibi bozukluklarının düzeltilmesi diş teli uygulamasındaki temel amaçtır.

Genel itibari ile bilinen çenenin kaymasından kaynaklı diş bozuklukların sebeplerinde en başta beslenme bozuklukları yer alır. Çocuk yada yetişkin, her kim olursa olsun, düzgün şekilde besinleri parçalamazsa bu çenedeki kemiklerin yapısal bozukluklarına sebep olur. İkinci sırada çok basit gibi görünse de ağızdan nefes alma gelir. Ağızdan alınan nefes alma işleminde, genelde çene yapısına bağlı genetik bozukluklar oluşur. Listenin üçüncü sırasını bebeklerin çoğunlukla karşılaştığı sezgisel problemlerin temel kaynağı olan parmak emme yada yalancı emzik kullanma oluşturur. Bebeklerde meydana gelen ağız bozuklukları genel itibari ile bu iki faktör sebep olur. Bunların dışında uyurken hep aynı tarafa yatmak ve diş sıkmak vb. gibi alışkanlıklar oluşturur.

Bir kişi kendisinde ortodontik bozukluk olduğunu kimi zaman fark ederken kimi zaman fark edemez. Temel olarak, kötü konumlanmış gözüken dişler, Çenenin surata göre çok ileri yada çok geri durumu, sürekli yanak yada dudak ısırma, öne doğru çıkık yada içeri girik çiğneme organları, alt üst dişlerin tam olarak kapanmaması, görünüşte dengesizlik belirten yüz şekli temel olarak bir bireyin kendisinde ortodontik bozukluğu saptayabilmesi için ortaya çıkan belirtilerdir. Bu belirtilerden biri yada birkaçı sizde mevcut ise, en yakın ortodonti kliniğine gidip muayene olmanızı öneririz. İstisna mahiyetinde olan rahatsızlıklar kolayca tedavi edilebilir. Ağız estetiği için parasal sebeplerim var demeden önce düşünün, uzman doktorların tedavisinden gerçekten yaptırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir