Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa / Ortodonti / Ortodonti
ortodonti
ortodonti

Ortodonti

Yamuk Eğri Çarpık Diş Düzeltme – Ortodonti

Birçok ağız sağlığı için terapi yöntemleri bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi ise ortodonti tedavisidir. Bu tip işlemler, birçok farklı durumlarda gerçekleştirilebilecek bir tedavi yöntemidir. Diş düzeltme tamamen çenenizin şekli ile alakalı bir durumdur. Burada yapılan tedavi, ağız şeklinin birbirine uyum sağlamasıdır. Bazılarında fazla veya eksik dişler olabiliyor ve bunun için çenenizin diziliş şeklinde sorunlar oluşabiliyor. Böyle durumlarda eksik çiğneme organı varsa ona göre veya fazla ağız içinde öge varsa farklı şekillerde ağıza şekil verilebiliyor, fakat malum ağız içerisinde bulunan organlar çok sert maddelerden oluşmaktadır, kemik ve kıkırdak, bu yüzden bazen zorlu bir süreçten geçilebiliyor, ancak imkansız değildir. Diş teli uygulamaları tamamen yurt dışına ait bir tedavi yöntemi olup Türkiye’ye girişi daha belki yirmi ya da otuz yıl olmuştur.

Diş düzeltme tedavisine başlayabilmek için öncelikle hastanın ağız ve çene şekilleri en ince detayına kadar kontrol edilir. Fazla veya eksik bir ögenin olup olmadığına bakılır. Eğer eksik bir öge varsa ona göre doldurmalar yapılabilir veya fazla ise tamamen sökülebilir. Normalde bir yetişkinde olması gereken unsur sayısı bellidir, otuz iki tanedir. Fakat bazı kişilerde vücut durumlarına göre fazla veya eksik olabiliyor ve bu yüzden diş düzeltme gibi ağız sağlığına bakan bir tedavi yöntemi ortaya konuldu. Ortodonti uygulamalarının birçok yöntemleri bulunur, fakat en yaygın olarak kullanılan ise diş telleridir.

Kimler bu tedaviden faydalanabilir diye sorarsanız, aslında herkes, fakat genel anlamda kişinin tamamen bir erişkin olması gerekmektedir. Öncelikle doktorunuza başvurup nasıl bir ortodontik tedavisine başlayabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Doktorunuz ağız durumunuza göre tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı konusunda size bilgi verecektir. Eğer ihtiyacınız var ise, öncelikle ağız ve diş temizliğinden başlamaktadır. Daha sonra bütün ağzınızın kalıbı alınarak, hangi bölüme nasıl müdahale edebileceğini düşünür. Bu biraz zaman alabiliyor, fakat elbette kişiye göre değişen bir durumdur. Bazen, bazı hastaların durumu çok kolay olurken, bazıları ise çok zor oluyor. Bu yüzden bütün hastalara en hassas şekilde bakılması gerekiyor. Tedavi yapıldıktan sonra herşey bitmiyor.

Yamuk diş düzeltme işlemini bir süre kontrol edilmesi gereken ve gerektiği durumlarda değişikliklerin yapılması gerektiği bir tedavidir, fakat hastanında aynı zamanda ona düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Malum bu tedavide tamamen tamamlanmış bir ağız ve diş şeklini değiştiriyoruz ve bu kolay bir şey değil. Özellikle sorumluluklarını yerine getiremeyecek veya getirmekte güçlük çekecek olan hastalar için dahada zor bir durumdur. Bu yüzden hastanın öncelikle doktorun söylediği herşeyi yapabilip yapamayacağına karar vermesi gerekiyor. Ortodontist mutlaka gerekli bir tedavi değildir, fakat birçok kişinin yaptırdıktan sonra rahatladığı kanıtlanmıştır. Özellikle genç yaşlarda yaptırmak çok önemlidir. Yaş ilerledikçe bu tür tedaviler dahada zor bir hale geliyor.

Diş hekimleri bazen kendi hastalarına ortodonti tedavisini önerebilir, fakat bu tamamen zamanla olacak bir şeydir, çünkü bazen çene – ağız şekli otomatik olarak değişebiliyor, bu yüzden ilk kontrollerde değil, fakat birkaç kontrol sonrasında doktorlarında önerebileceği bir yöntem oluyor. Ortodonti işlemleri, bazı diğer tedavilerden daha kolay olabiliyor, fakat hastaların sabır süreci olarak zor bir dönem olabilir. Kendinizce ortodonti işini görmek isterseniz veya size gerektiğini düşünürseniz, öncelikle doktorunuza danışın ve ona göre karar verin. Eğer gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız ona göre doktorunuzla konuşup kararınızı verin. İşin içine bir defa girdikten sonra gerçekten çok sabır gerektiren bir durumdur, çünkü her şey anında değişmez ve zamana çok ihtiyaç duyulur.

Bir yorum

  1. Arkadaşlar ortodonti yaptırmış arkadaşlarımız tedavi öncesi ve sonrası resimlerini paylaşırsa hem tel takanlar ve sonucunu merak edenler meraklarını gidermiş olur hem de buraya eklenen resimler tel takmayı düşünüp de kararsız olan arkadaşlara yardımcı olur. Sizden ricam bu başlıkta resimleri paylaşmanız ve kesinlikle yorum yapmanızı istiyorum. Tedavi öncesi ve sonrası resimlerini paylaşan arkadaşlar, tedavi sürelerini ve tedaviye kaç yaşlarında başladıklarını da yazarsalar tel taktırmayı düşünen arkadaşlara daha çok yardımcı olurlar sanırım. Ucuz ortodonti tedavisi yaptırmayı düşünüyorum, yamuk diş için en iyi tedaviyi uygun biçimde yatırmak benimde hakkım değil mi 🙂 Hem eğri çarpık diş uygulamasından herkes faydalanmış olur bence.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*