Warning: include(/home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/custom-functions.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/functions.php on line 68

Warning: include(): Failed opening '/home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/custom-functions.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/estetikd/public_html/wp-content/themes/jarida/functions.php on line 68
Porselen Kaplamaya Dair Her Şey
Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa / Porselen Diş / Porselen Kaplamaya Dair Her Şey
96922d7199114a38a07f01118b17315c

Porselen Kaplamaya Dair Her Şey

Takma diş nedir?

Halk arasında kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine veyahut estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme, konuşma işlevlerini gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

Ağız içindeki çürükler, dişlerde aşırı harabiyete kapı aralamış ve dişlerin dolgu yapılamayacak vaziyete gelmesine neden olmuşsa sağlam ana dişi kurtarmak yerine porselen kaplama başlıca uygulamalardan biridir.

Takma uygulamalarındaki emel nedir?

Takma uygulamalarındaki emel kişinin yüzü ile uyumlu, natürele en yakın çiğneme ve konuşma işlevini yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır.

Porselen kaplama kimlere yapılabilir?

· Rastgele bir nedenden dolayı dişini veyahut dişlerini kaybetmiş

· Kırık, renklenmiş veyahut şekli değişmiş dişlere sahip

· Ortodonti rehabilitasyonu görmek istemeyen

· 18 yaşından büyük herkese porselen kaplama yapılabilir.

Metal destekli porselen kaplamaları nedir?

Metal destekli porselen kaplamalar isminden da anlaşılabileceği gibi, yapım mertebesinde porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar. Diş dokusuna uygun, ihtiyaç duyulan dayanıklılığa sahip Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşım kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalarda, metal üzerine yerleştirilen porselen altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıdaki metal, ışığı geçirmediği için donuk bir görünüm ve diş eti hizasında da koyu renkte bir hat oluşturur. Bu yüzden metal destekli kaplamalar bilhassa ön bölgedeki dişlerde estetik açıdan önerilmez.

Zirkonyum destekli porselen nedir?

Zirkonyum destekli porselen kaplamalar, alt yapı olarak metal yerine beyaz renge sahip olan zirkonyum alaşım kullanılan protezlerdir.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların avantajları nelerdir?

Zirkonyum kaplamalar,

· Tabii dişe çok yakın estetik görünüme sahiptir.

· Metal destekli kaplamalara göre çok daha estetiktir.

· Işığı yansıtır.

· Alt yapı olarak beyaz renge sahip alaşım kullanıldığı için, diş eti hizasında koyu renkli hat oluşmaz.

· İnsan vücudu ile %100 uyumludur. Alerjik tepki göstermez.

Full porselen kaplamalar nedir?

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. İsminden anlaşıldığı gibi alt yapıda metal ya da rastgele bir başka madde kullanılmamaktadır. Diğer porselen kaplamalara oranla daha yüksek fiyata sahip olan full porselen kaplamalar tabii diş en yakın estetik görünüme sahiptirler.

Laminate Kaplama (Laminat Vener) Nedir?

Yaprak porselen de denilen, Laminate estetik meseleleri olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe zarar verme düzeyi asgaridir. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

Laminate Kaplama kimlere yapılabilir?

· Estetik olarak dişlerinin görünümünden hoşnut olmayan,

· Ortodontik rehabilitasyon olmak istemeyen,

· Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan

· Ön bölge dişlerinde renkleşme olan kişilere uygulanabilir.

Laminate’lar Uzun Ömürlü Müdür? Dayanıklı Mıdır?

Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun müddet kullanmak istiyorsanız, ağız bakımınıza dikkat faktörüz gerekiyor. Ayrı olarak çok sert gıdaları ısırmamanız ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz kaplamalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Porselen kuron –köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Mertebelerini nelerdir?

Kontrol yapıldıktan ve rehabilitasyonunuza kara verildikten sonra ilk evre ağız ve diş yapınızın ölçüsünün alınır. Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için kesilerek küçültülür. Alına n ölçü takma laboratuarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir. Alt yapı konusunda provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan estetik prova evresine geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi de yapıldıktan sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen netice ele geçirildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç bitirir. Bu anlattığımız süreç takriben 10-15 günlük bir vakiti kapsamaktadır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaların da tabii ki bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar takriben 10 sene kadar meselesiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak porselen kaplamaların kullanım ömrünü ağız bakımı yaparak uzatmak olası.

Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın neticeninde diş kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden eskimiş protezlerin yenilenmesi önerilmektedir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü vs denilen diş protezlerini kullanıyor. Takma kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği mananına gelmiyor. Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, takma yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu bilinen bir gerçek. Başka bir deyişle protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanıyor. Oysaki düzenli ve tesirli bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun oluyor ve daha konforlu kullanılıyor.

Takma bakımları düzenli olarak yapılmazsa,

· Ağız kokusu

· Diş eti rahatsızlıkları

· Çürük

· Takma üzerinde kir

· Ağızda enfeksiyon gibi bir çok rahatsızlıkla karşılanabilir.

Sabit Protezlerin bakımı nasıl yapılır?

Kron bitimi ile diş eti arasında kalan bölge bilhassa çok iyi temizlenmelidir. Ters takdirde bu bölgede bakteriler çoğalarak, çürüklere veyahut diş eti hastalıklarına yol açabilir.

Sabit protezi olan hastalar;

· Günde en az 2 kere dişlerini fırçalayın.

· Gargara, arayüz fırçası veyahut diş ipi kullanın.

· Köprü protezi olan hastalar da ise köprü görevi gören protezin altı çok iyi temizlenmelidir, ters takdirde köprü ayağındaki dişlerde diş eti çekilmeleri olabilir.

Hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

· Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.

· Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.

· Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanılmayın

· Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen gösterin.

· Ara ara protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyevi maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.

· Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile beraber haftada bir kaç sefer de kimyevi sıvılarda bekletmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir