Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa / Diğer Tedaviler / Sosyete Dişçisi
sosyete dişçisi
sosyete dişçisi

Sosyete Dişçisi

Şunu unutmayalım ki bütün dişçiler aynıdır. Bir dişçinin işi diş hastalıklarını tedavi etmektir. Dişçiler aynı zamanda dallarını değiştirerek ortodonti tedavileride yapabiliyorlar. Diş tedavilerinin birçok yöntemi vardır, fakat en çok bilinen ve hiçbir hastanın sevmediği tedavi ise çürümüş dişleri iyileştirmektir. Herhangi bir şehrin veya ülkenin farklı statüleri bulunur. Zengin aile ve yaşam kesimi, orta halli kişilerin yaşadığı ve en son olarak fakirlerin yaşadığı kesimler. Dişçiler bu tür yaşamlara bakmazsızın, herkesin dişini tedavi etmek zorundadır, fakat öyle oluyor ki bazen zengin kesimde bulunan doktorlara sosyete dişçi olarak isim veriliyor. Neden dişci oluyor diye soracak olursanız, çünkü zenginler veya en azından birçok dişçiden daha fazla kazanıyorlar.

Peki sosyete dişçilerinin yaptığı özel bir tedavi var mı diye soracak olursanız, hayır, bütün dişçiler aynı tedavileri uygulamaktadır. Tedaviler uzun veya kısa sürebilir, fakat bütün dişçiler aynı tedaviyi uygular. Sosyete dişçisi olmak, hastalara özel bir tedavi yaptıkları anlamına gelmiyor, kaldı ki özel bir tedavi diye bir şey yok. Sadece diş hekimliğindeki teknolojinin ve bilimin geliştiğini görebiliriz fakat bunun haricinde özel bir şey olmamaktadır. Bu yüzden dişçileri sosyete ve normal olarak ayırmak biraz zor ve hatta anlamsız oluyor. Elbette zengin veya daha yüksek kesimlerde olan doktorlar, daha özel fiyatlara tedavi uygulamasını yapabiliyorlar, fakat bu tür doktorlar özel çalışmaktadır. Kendi klinikleri olan ve devlete bağlı olmadan, kendi imkanları doğrultusunda kazançlarını elde eden doktorlardır.

Özel hastanelerde de diş hekimleri bulunmaktadır ve onlarda birçok tedaviyi uyguluyorlar. Hatta en zor olan ve normalde kliniklerde yapılması zor olan tedaviler gerçekleştirilmektedir. Özel hastanelerde biliyorsunuz ki ücretler çok farklı oluyor, fakat anlaştıkları sigorta şirketlerine bağlı olan hastalar için ise özel fiyatlar veriliyor. İndirimli ve hatta bazen neredeyse bedava sayılacak rakamlar çıkabiliyor. Dişçilere sosyete dişçisi demek gerçekten kulağa çok ilginç geliyor, çünkü dişçilerin arasında bir ayırım yoktur. Sadece yaşadıkları yer, bulundukları ortam ve belkide özel olabildikleri için verdikleri rakam farklı olabilir, fakat onun dışında yaptıkları herşey aynı, farklı olan hiçbir şey yok.

Dişçilere sosyete dişçisi kimliğini takmanın ne kadar doğru veya yanlış olduğu tartışılır, fakat halkın gözünde, eğer zengin bir diş hekimi ise, ünlülerin dişcisi, eğer normal veya Türkiye’de dediğimiz memur kesimi olursa, normal bir diş hekimi oluyor. Tamamen sosyolojik ve psikolojik bir yaklaşımdan olsa gerek. Sadece dişçilikte değil, herhangi bir alanda doktor olmak gerçekten çok zor, çünkü hastalar bile doktorun yaşadığı yer, bulunduğu yer, büyüdüğü ortam, hangi okuldan mezun oldukları ve birçok buna benzer konular üzerinden yargılamaktadır. Bazen öyle okullardan mezun olan doktorlar oluyor ki, ama işlerini çok başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Doktorluk, hasta kim olursa olsun, iyi ya da kötü fark etmez, herkese yardım etmek için ve hayatını kurtarmak için bulunmaktadır.

Sosyete dişçisi, daha doğrusu zengin kesimlerde yaşayan dişçiler için işlerini yapmak çok zordur, çünkü sadece kendi alanlarında değil, farklı alanlarda da çalışarak gelirlerini elde etmek ve bununla beraber, kendi kliniklerini veya hayatlarını sürdürmeleri gerekiyor. Bütün doktorlar için aynı şey geçerlidir. Hatta bazı mesleklerde, çift meslek yapmak hukuki olarak yasaktır, fakat doktorluk ve benzeri mesleklerde, birden fazla iş yapanları bulabilirsiniz. Sosyete dişçisi olarak adlandırdığımız diş hekimleri için, yaptıkları meslek binevi gündelik hayatlarını yürütebilmek için yaptıkları bir iştir. Bu yüzden günlük bir veya iki tane hastaları olsa bile yetiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*